
Profesor Jerzy Błażejowski (Uniwersytet Gdański)
Wręczenie nagrody przez Dona Burletta (President of ICTAC) oraz Warrena Bocka (Vice President of Sales, Marketing, and Service of TA Instruments-Waters LLC)
Prof. Jerzy Błażejowski z Prof. BarbarÄą Pacewską (w czasie konferencji ICTAC15 w Osace)
Decyzja o wyróżnieniu została ogłoszona na15 Kongresie ICTAC (International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry), który odbył się w dniach 20–24 sierpnia 2012 roku w Osace (Japonia). Wyróżnienie przyznawane jest co 4 lata za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie analizy termicznej i/lub uznanie w międzynarodowym środowisku naukowym. Dotychczas otrzymali je: 1977 – Paul D. Garn (USA), 1980 – Gianni Lombardi (WĹłochy), 1982 – Patrick Gallagher (USA), 1985 – Robert Mackenzie (Wielka Brytania), 1988 – David Dollimore (Wielka Brytania), 1992 – Jaroslav Šestak (Czechosłowacja), 1996 – Bernhard Wunderlich (USA), 2000 – Takeo Ozawa (Japonia), 2004 – Stephen Chang (USA), 2008 – Colette Lacabane (Francja).
Profesor Jerzy Błażejowski został wyróżniony za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu analizy termicznej. W okresie ponad 40 lat aktywności badawczej Jego zainteresowania naukowe skupiały się na zagadnieniach termodynamiki i kinetyki procesów zachodzących w fazach skondensowanych i gazowych. Jest autorem fundamentalnych prac z zakresu teorii kinetyki procesów zachodzących w fazach stałych w warunkach nieizotermicznych. Prowadził i prowadzi pionierskie badania nad wykorzystaniem metod obliczeniowych w opisie termodynamiki i kinetyki procesów chemicznych dokonujących się z udziałem faz stałych. Wniósł wkład w zrozumienie zachowania przyrody na gruncie termodynamiki procesów nieodwracalnych jak i przesłanek oceny trwałości termicznej i termodynamicznej układów chemicznych.
Profesor Jerzy Błażejowski jest dobrze rozpoznawalnym reprezentantem polskich uczonych prowadzących badania w obszarze analizy termicznej.
Profesor Andrzej Małecki (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica)
Profesor Leszek Stoch (Akademia Górniczo-Hutnicza im. StanisĹawa Staszica)
W dniu 4 lipca 2011 r. w Auli Akademii Górniczo-Hutniczej im St. Staszica w Krakowie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AGH, podczas którego nastąpiło wręczenie godności Profesora Honorowego AGH Profesorowi Leszkowi Stochowi. Senat AGH nadał Profesorowi Leszkowi Stochowi to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe o charakterze interdyscyplinarnym w dziedzinie mineralogii, chemii ciała stałego, technologii szkła i nauki o materiałach, pracą w naukowych organizacjach polskich i zagranicznych oraz wkład w promocję macierzystej Uczelni. Promotorem nadania godności Profesora Honorowego AGH była prof. dr hab. Irena Wacławska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Recenzentami byli: prof. dr hab. Michał Żelechower, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Bahranowski, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.
Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na stronie internetowej AGH.
Sylwetka profesora Leszka Stocha. (do pobrania jako pdf)
Profesor Barbara Pacewska (Politechnika Warszawska)
- Handling Edytor Journal of Thermal Analysis and Calorimetry
- Laureat Pierwszej Nagrody Journal of Thermal Analysis and Calorimetry (2006 r.)
- Laureat nagrody czasopisma Journal of Thermal Analysis and Calorimetry - „Thermal Analysis and Calorimetry Scientific Excellence Award” (2019)